Nestíhate variť? Vyskúšajte krabičkovanie!

Či už ste kvôli svojej práci a povinnostiam zaneprázdnení, alebo starostlivo strážite svoju líniu, prípadne športujete, stravovanie by ste nemali zanedbávať. Kľúčom k tomu je príprava a kontrola jedál, ktoré konzumujete. Poradíme vám, ako to urobiť tak, aby ste si ušetrili čas, peniaze a stres.

Nestíhate variť? Vyskúšajte krabičkovanie!
(zdroj: unsplash.com)

Namiesto státia za sporákom

Meal preparation je anglický termín pre koncept výberu a prípravu jedál v predstihu s cieľom ušetriť čas a zároveň kontrolovať porcie či vyváženosť jedál. U nás sa používa skôr pojem krabičkovanie. Vďaka nemu mnohí ľudia dosahujú svoje ciele v oblasti zdravia a kondície, prípadne šetria čas, ktorý na varenie a státie za sporákom nemajú. Okrem krabičkovania sú populárnymi spôsobmi plánovanej prípravy jedál aj batch cooking, alebo príprava jedného jedla na niekoľko dní dopredu, prípadne predpríprava prísad na varenie.

V tomto prípade si vopred prichystáte ingrediencie, ktoré budete následne potrebovať na varenie, a tak vám zaberie oveľa menej času a námahy. Tie si môžete zavrieť do jednotlivých dózičiek, ktoré nájdete aj online v eshopoch Tescoma, 4Home aj na Alze. Využite aj aktuálny Alza zľavový kupón a ušetrite pri nákupe online.

Už nebudete hocikedy hladní

Ak nemáte zaužívané pravidelné stravovanie, obvykle máte problém kontrolovať svoju hmotnosť. Súvisí to s tým, že ak nekonzumujete jedlo každý deň približne v rovnakom čase, váš mozog nevie vyslať informáciu o tom, že je čas jesť. Hlad vás tak zastihne nepripravených, a to vás prinúti uchyľovať sa k nezdravým stravovacím návykom.

Predpríprava jedál vám naopak zaručí, že ak pocítite hlad, môžete okamžite siahnuť po zdravej alternatíve, ktorú ste si pripravili deň vopred. Zároveň budete mať kontrolu nad veľkosťou porcií.

Dodržiavajte plán

Ak vás výhody krabičkovania presvedčili, máme pre vás niekoľko tipov, ako na to. V prvom rade si vytvorte jedálniček na celý týždeň. Zahrňte doňho recepty, potrebné ingrediencie, deň, kedy jedlá pripravíte a zároveň nutričné hodnoty jedál. Pri nakupovaní ingrediencií si nezabudnite pripraviť nákupný zoznam, pretože inak nakúpite aj kopec nepotrebných vecí, prípadne na nejakú dôležitú zabudnete. Obmedzte nákup potravín na jeden deň v týždni, čo vám tiež značne pomôže ušetriť čas.

Zvoľte jednoduché recepty, ktorých príprava zaberie len minimum času, navyše s nimi aj ušetríte. Premyslite si pracovný postup v kuchyni, keď sa už pustíte do prípravy jedál. Začnite tým, ktorý zaberie najmenej času, napríklad nejakou polievkou. Kým sa bude variť, môžete sa pustiť do prípravy ďalšieho jedla. Na záver ešte posledná rada: na uskladnenie jedál používajte vzduchotesné obaly na prísady, ktoré sa hodia do mikrovlnky, neobsahujú BPA a sú vhodné aj do mrazničky.

Zvoliť si môžete aj vopred predpripravené jedlá, ktoré už takto kúpite, ako napríklad obľúbený KetoMix.