Vylievame ho, ale nemali by sme – na čo všetko sa dá použiť nálev z kyslých uhoriek

Medzi najpopulárnejšie zaváraniny patria kyslé uhorky. Nájdeme ich takmer v každej špajzi alebo chladničke. Pochutnávajú si na nich deti, dospelí, muži aj ženy – jednoducho ide o všeobecne obľúbenú potravinu, ktorá dodá šmrnc každému slanému jedlu. Je však jedna vec, ktorú ste o nich určite nevedeli!

Vylievame ho, ale nemali by sme - na čo všetko sa dá použiť nálev z kyslých uhoriek
(zdroj: unsplash.com)

Kyslé uhorky na tréning

Šťava, v ktorej kyslé uhorky uchovávame, nie je len obyčajná kyslá tekutina. Má mnohé zdravotné benefity a dá sa využiť dokonca aj v záhrade. Pitím kyslého nálevu z uhoriek môžete napríklad predísť svalovým kŕčom. Voda z kyslých uhoriek totiž obsahuje elektrolyty, ako sodík a draslík, ktoré telu pomáhajú pri potení a strácaní vody. Ak vám elektrolyty v tele chýbajú, vedie to k spomínaným kŕčom. Šťavu z uhoriek by ste si teda mali dopriať pred aj po dlhom tréningu. Svalovým kŕčom môžete pomocou nej nielen predísť, ale rovnako ich ňou aj zmierniť, keď sa už dostavia.

Na hrdlo aj na žalúdok

Keď páli záha, dokáže to byť veľmi nepríjemné. Veľmi často sa na ňu používa sóda bikarbóna, no pomôcť môže aj kyslá uhorková šťava. Môže sa vám zdať, že kyslé veci budú na pálenie ešte horšie, ale v skutočnosti dokážu v žalúdku zázrak. Vyrovná a neutralizuje totiž žalúdočné šťavy, ktoré pálenie spôsobujú. Uhorková šťava vám môže pomôcť aj pri bolesti hrdla. Zohrejte si ju a vypite (v prípade, že vám jej výrazná chuť nevadí). Bude vo vašom hrdlo bojovať proti baktériám a vyrovná tam pH. Ak by vám kyslá chuť teplej šťavy vadila, použite ju jednoducho ako kloktadlo. Podobne sa to robí aj so slanou vodou, ale kyslá šťava je predsa len na kloktanie trochu príjemnejšia.

Najlepší liek na opicu

Šťava z uhoriek sa hodí napríklad aj na popáleniny. Ocot a soľ sú totiž proti svrbeniu a na upokojenie pokožky. Nesmú sa však použiť vo veľkom množstve, preto na vatový tampón naneste len trochu šťavy a opatrne priložte na popálené miesto. Platí to aj v prípade uštipnutia hmyzom. O ďalšom tipe na využitie uhorkovej šťavy ste už možno počuli. Ak to najbližšie preženiete s alkoholom, v ťažké ráno si nezabudnite dopriať pár poriadnych glgov zriedenej vody zo zaváraných uhoriek. Vyrovná sa hladina elektrolytov, odstráni zápach z úst a dokonca aj upokojí žalúdok. Šťava totiž pomáha aj na trávenie. Pomôže vám najmä so zápchou, pretože pôsobí ako prírodné laxatívum. Odporúča sa piť pravidelne, ak máte so zápchou chronický problém, no rozhodne to netreba preháňať. Uhorkový nálev skúste používať aj ako hnojivo. Hodí sa však iba rastlinám, ktoré obľubujú kyslú pôdu. Zmes jej opatrne nalejte na hlinu (dajte si pozor, aby ste nepoliali aj rastlinu) a ak jej doteraz žltli listy, možno je tento problém definitívne vyriešený.