Financie v domácnosti – ako si ich vhodne rozvrhnúť a ušetriť?

Financie sú jednou z najdôležitejších a zároveň najcitlivejších tém v našom živote. A hlavne sa s ťažkými životnými situáciami často viaže nedostatok financií. Dôležité je vedieť, ako s financiami správne pracovať, ako uhradiť všetky nevyhnutné náklady a zároveň si z nich vždy niečo odložiť ako rezervu.

Financie v domácnosti – ako si ich vhodne rozvrhnúť a ušetriť? (Foto: unsplash.com)

Začnite čím skôr šetriť

Najjednoduchší spôsob, ako zlepšiť financie v domácnosti je ušetriť ich. Jeden z najväčších výdavkov je auto alebo poistenia. Tie si viete jednoducho porovnať online a prípadne ušetriť na zriadení výhodnejších. Všetky poisťovne môžete porovnať a zároveň získať najlepšiu ponuku ak využijete aktuálne ponuky od Netfinancie, ktoré nájdete prehľadne https://www.kuponyzdarma.sk/netfinancie-sk/. Môžete získať výhodnejšie PZP, poistenie domácnosti, cestovné poistenie a mnohé iné.

Pravidlo 50 – 30 – 20

Ako si najjednoduchšie rozvrhnúť financie bez toho, aby ste to museli nejako zložito počítať, používať vzorce alebo rátať každé jedno euro, ktoré miniete? Využiť môžete práve pravidlo 50 – 30 – 20. O čo v tomto pravidle ide a ako ho použiť. 50 predstavuje 50 % vášho príjmu, ktoré majú pokryť nevyhnutné náklady potrebné na život. Sú to napríklad nájom, platba za energie a vodu, jedlo. 30 % príjmu by malo byť vyhradených na flexibilné výdavky, ktoré sa každý mesiac líšia. Napríklad náklady na zábavu, zdravotné poistenie, oblečenie alebo zážitky. Posledných 20 % by ste si mali odkladať alebo ich investovať na vybudovanie budúcich príjmov, prípadne na splatenie dlhov.

Vytvorenie rozpočtu

Odsledujte si, na čo aktuálne najviac míňate. Je to nakupovanie? Je to jedlo alebo si väčšinu z peňazí odkladáte? Skúste si jeden mesiac každý jeden náklad a každú jednu platbu zapísať. Na základe toho potom uvidíte presné čísla a koľko za mesiac miniete. Potom si rozdeľte náklady podľa pravidla 50 – 30 – 20 a sledujte, či vám to pôjde s financiami lepšie. Vyskúšať môžete aj iné spôsoby alebo pomery, ktoré budú vyhovovať vašej výške príjmu, potrebám a finančnej situácií. 

Nezabúdajte na finančnú rezervu. Tu si môžete budovať tak, že sa vám bude zhodnocovať. Toto ponúka aj Finax a jeho recenzia to len potvrdzuje. Zhodnotenie je vyššie, ako pri iných investíciách, pritom bez zdanenia.