Farby v interiéri – ako ich správne medzi sebou kombinovať?

Nie každý je milovníkom neutrálnych farieb a najradšej sa cíti v prostredí, ktoré hrá veselými odtieňmi. Ak aj vy patríte k týmto ľuďom, tak vám dnes poradíme, ako správne kombinovať rôzne farby v interiéri, aby bol výsledok čo najlepší. Pri nesprávnej kombinácií to môže pôsobiť nevkusne a príliš výrazne. Poďme sa teda pozrieť ako na to.

Farby v interiéri – ako ich správne medzi sebou kombinovať? (Foto: unsplash.com)

Rozlišujte teplé a studené odtiene

Jeden zo základných parametrov, podľa ktorých sa rozdeľujú farby, je na teplé a studené. Celkovo aj platí, že rôzne farby jednej zo skupín k sebe ladia najlepšie. Útulnú atmosféru v dome vytvárajú viac teplé farby, zatiaľ čo tie studené dodávajú priestoru nádych luxusu a elegancie. Je teda na vás, aký pocit v danej miestnosti chcete mať a do akého štýlu chcete miestnosť ladiť.

Postup pri kombinovaní farieb

Ako vybrať farby do miestnosti? V prvom rade si treba zobrať byt alebo dom ako jeden celok. Každá miestnosť by mala byť odlišná, no všetky by mali byť ladené podobne. To sa dá splniť napríklad aj tým, že zvolíte len teplé alebo studené farby, ako sme spomínali vyššie. Ďalším faktorom je, čo už v miestnosti máte – okná, dvere, podlahy, prípadne aj nábytok. Ideálna je kombinácia troch farieb, pričom jedna by mala byť vždy neutrálna.

A aké farby sú do interiéru ideálne? Veľmi IN je posledné roky smaragdovo zelená. Je to farba prírody, pôsobí prirodzene a je veľmi ľahko kombinovateľná. Ideálna je napríklad do spálne alebo obývačky. Ďalšou z obľúbených farieb je oranžová. Vplýva na koncentráciu a pozornosť, takže sa hodí do pracovne alebo detskej izby. Žltú by ste mali zvoliť do miestnosti, ktorú chcete rozžiariť. Kombinovať sa dá s už spomínanými zelenou a oranžovou, hodí sa k nej aj petrolejová.