Všetci milujeme letné drinky – ktoré by sme ale piť určite nemali?

Teplé počasie nás doslova núti dodržiavať pitný režim. Dôležitý je však aj výber nápojov, ktoré si v tropických dňoch dáme, pretože niektoré drinky môžu mať negatívny vplyv na hydratáciu organizmu a spôsobovať ďalšie problémy. Čo teda v lete radšej konzumovať iba s veľkou opatrnosťou?

Všetci milujeme letné drinky – ktoré by sme ale piť určite nemali?
(zdroj: unsplash.com)

Ovocie je ideálne – v akejkoľvek podobe

Vo všeobecnosti je v lete dobré obmedziť príjem ovocných a sladených nápojov s vysokým obsahom cukru. Aj keď sa na prvý pohľad (a dúšok) zdajú byť osviežujúce, veľké množstvo cukru, ktoré obsahujú, môže viesť k dehydratácii a náhlemu poklesu energie. Namiesto nich radšej siahnite po prírodných šťavách bez pridaného cukru a konzumácii čerstvého ovocia, ktoré organizmus veľmi dobre hydratuje. Medzi takéto „hydratujúce“ druhy ovocia patrí napríklad toľko v lete obľúbený melón, jahody alebo grapefruit. Na dodržiavanie pitného režimu je ideálna aj čistá voda, kokosová voda a neochutené nápoje, ktoré vám okrem tekutiny môžu dodať aj elektrolyty.

Dehydruje vás a prehreje

Asi nepovieme nič nové, ak prvou položkou na zozname v lete neodporúčaných nápojov, bude alkohol. Alkohol okrem iného rozťahuje cievy, zahrieva je počas zimných mesiacov skvelou voľbou na zahriatie organizmu (samozrejme, v primeranom množstve). Počas leta však obľubujeme rôzne miešané drinky, ktoré alkohol samozrejme obsahujú. Máme síce pocit, že nás príjemne schladia, opak je však pravdou. Alkohol totiž patrí medzi diuretiká, čo znamená, že zvyšujú produkciu moču, a tým sa odvádza z tela voda viac, ako je bežné. Platí to najmä v prípade piva, ktoré odvodňuje organizmus. Hlavne ten tvrdší alkohol počas horúčav môže prispieť k rôznym zdravotným komplikáciám, ako je napríklad prehriatie organizmu. Pitie alkoholu by ste určite nemali piť v prípade, že pracujete vonku a rovnako ani 24 hodín po práci v horúčavách. Môže vám totiž rýchlejšie „zapísať“ a organizmus to iba zbytočne viac vyčerpá.

Káva (možno) áno, energeťák ale radšej nie

V prípade kávy sa stále vedú polemiky. Niektorí odborníci ju totiž stále považujú za nápoj, ktorý dehydruje, niektorí zasa tvrdia, že sa pokojne môže zarátať do pitného režimu. Bolo totiž dokázané, že káva nemá diuretický účinok. V jej prípade je skôr dobré prihliadať na vašu konkrétnu skúsenosť. Ak ste na kofeín zvyknutí a nemá na vás žiaden nepriaznivý vplyv, šálku kávy si môžete dopriať aj počas tropického dňa. A ak navyše každú vypitú šálku kávy (platí to aj o čaji) vyvažujete dostatočným množstvom vody, pravdepodobne je konzumácia týchto nápojov počas horúčav pre vás bezpečná. No v prípade, že je vaše telo na kofeín citlivé, mohlo by to mať na vás nepriaznivé účinky. Radí sa k nim bolesť hlavy, nevoľnosť, závraty, pocity na odpadnutie a iné. Kapitolou samou o sebe sú aj energetické nápoje. Možno dokážu nakopnúť váš organizmus v momente, kedy to najviac potrebujete, ale na druhej strane môžu byť pre váš organizmus nebezpečné, obzvlášť pri nadmernej konzumácii. Obsahujú totiž veľa cukru a kofeínu a ak to skombinujeme s vysokými teplotami, telo to môže zbytočne zaťažiť a dehydrovať. Na to si obzvlášť v letných mesiacoch dajte pozor.