Je možné, žeby bol strach v našich nočných snoch prospešný?

Poznáte svoje nočné mory? Mali by ste, potom budete odolnejšia v reálnom živote! Podľa všetkého majú nočné mory svoje výhody. Nová vedecká štúdia tvrdí, že nás nočné mory pripravujú na realitu. Ľudia trpiaci zlými snami že vraj lepšie zvládajú stresové situácie.

Švajčiarski vedci, i vedci z USA sledovali mozgovú aktivitu testovaných osôb v noci. Počas spánku ich niekoľkokrát zobudili a spýtali sa ich, aké sny sa im práve snívali a či sa cítili vystrašení.

Všimli si, že počas zlých snov, ktoré mali často až podobu nočnej mory, sa v mozgu aktivovali oblasti, ktoré súvisia s emóciami. Účastníci štúdie si okrem toho písali denník snov.

Prospešné iba do určitej miery

Asi skutočne platí to, čo sa hovorí. Všetko zlé je na niečo dobré. Mozog nacvičuje reakcie na nečakané situácie aj počas spánku a pomáha nám ich v realite lepšie zvládnuť. Samozrejme, neplatí to stopercentne a vždy. Nemôžeme čakať, že mimoriadne náročné obdobia života, prekonáme za pol dňa a úplne jednoducho. Záver vedcov hovorí jednoznačne: Nočné mory sú do určitej miery prospešné a pomáhajú nám prekonať stresujúce zážitky.

Výsledky druhého pokusu hovoria, že čím dlhšie pociťujeme strach vo sne, tým menej strachu prežívame pri pohľade na negatívne obrázky alebo udalosti v realite.

Foto: unsplash.com